Pomerne nedávno bol predstavený model televízora (značka Samsung), ktorý nás prekvapil novou technológiou týkajúcou sa predovšetkým vlastností displeja, kde bol dominantným a najviac zaujímavým prvkom princíp s názvom microLED. Ten má byť podľa všetkého inovatívnejšou a efektívnejšou verziou technológie displejov, ktorú dnes poznáme pod označením OLED.
Ale je pravda, že princíp tejto technologickej revolúcie je nám známy už dlhšie, prakticky od roku 2012 nám niektoré TV dokázali poskytnúť dokonalé Full HD rozlíšenie fungujúce na základe 6 000 000 LED diód, čo v praxi znamenalo vyšší jas, kvalitnejšie farby a predovšetkým oveľa úspornejšie riešenie. Jednalo sa však o prvé pokusy a ranné novinky, ktoré sa svojej serióznej pozície na trhu začínajú chytať až dnes.
V princípe zvanom microLED sa vidí veľký potenciál do budúcnosti, a to hlavne zo strany známych mien ako Apple či Samsung. Vidia v ňom kvalitnejšiu a úspornejšiu cestu, aká by sa dala praktizovať nielen do displejov TV, ale takisto do nových smartfónov, tabletov alebo čoraz populárnejších smart hodiniek. K hlavným výhodám by sa následne radila minimálna spotreba energie a podstatne dlhšia výdrž prenosných zariadení po ich nabití.
Takýto patent určite viacerí ceníme, pretože s LED sme už relatívne zoznámení predovšetkým vo forme moderného a úsporného osvetlenia našich domácností, podnikov alebo exteriéru. Svetelné produkty LED nám ponúkajú nové a nápadité varianty s nádychom využitia súčasnej technológie. Od klasických bielych žiaroviek, cez led pásiky, led reflektor až po šetrné led trubice.
LED diódy zabudované v displejoch nových TV sú však rozmermi pochopiteľne menšie a je ich veľké množstvo, aby mal obraz čo najpríťažlivejší efekt. Táto vnútorná konštrukcia sa preto vždy ľahšie vyrobí pre mobil alebo tablet, než pre obrovskú uhlopriešku.
Preto skôr, než sa microLED natrvalo uchytí u výrobcov televízií, je možné, že nás najskôr prekvapia kvalitné a šetrné vlastnosti nových mobilov či tabletov.